Opět v Allianz areně v Mnichově na Lize mistrů, aneb jak to na Bayernu chodí z pohledu fotografa …

Po dvou a půl roční pauze zaviněnou Covidem, novými nařízeními a hlavně přísnějšími podmínkami za strany Bayernu Mnichov, kdy klub osloví ve své databázi fotografy a přiděluje akreditace, jsem s velkým překvapením 5 dní před utkáním nejprestižnější fotbalové soutěže Ligy mistrů dostal potvrzení o přidělení akreditace na utkání Byernu Mnichov vs. FC Barcelona, pro fotografa jeden za stropů a prestiž být v centru dění takového fotbalového utkání.

Směr Mnichov …

Utkání začíná ve 21.00 hod. Mám rád být na místech kde fotím dřív, nevím co mě čeká před vyzvednutím akreditace a potřebných věcí ke vstupu na stadion,vyrážím na pohodu hodinu před polednem, do Mnichova, cesta trvá 2,5 hodiny, chci být jeden z prvních v zástupu fotografů na vyzvednutí akreditace.

Příjezd do parkovacího domu stadionu

Ač media mají parkování co nejblíže tiskového střediska zdarma, nemám vyzvednutou akreditaci, parkuji na placeném P3, abych byl jeden z prvních, beru veškerou potřebnou fototechniku včetně rohlíků s Májkou 🙂 a spěchám do Media Center pro akreditaci a povolení k parkování. Není to kousek,plný fotobatoh se pronese, je šílené vedro.

Narážím na první nový problém, security mě nepouští prakticky nikam, nemám QR kód opravňujíci ke vstupu kamkoliv. Podobně obcházím 3 štace, Garminy mi ukazují 4x překročený limit kroků,byla mi přidělena pomyslná medaile za rekord a stále nejsem tam, kde je potřeba vše vyzvednout.

Hodinu po poledni s plnou polní konečně přicházím ke kontejneru Service 1 kde mě vítá starý známý výdejce akreditací slovy „na ahoj du čechgauner, hast für mich oplatek a becherovka“ a se sdělěním, že akreditace se vydávají 3 hodiny před zápasem 🙂

Zjišťuji, že na úplatu předčasného vydání potřebných věcí by nepomohlo ani 5 lahví Becherovky, rozkaz zněl jasně, usedám do stínu s blaženým pocitem, že jsem a budu na stadionu první fotograf s možností výběru nejlepší fotopozice, kterou mi nikdo nevezme,ale budu muset počkat 5 hodin, nedá se nic dělat.

4 hodiny před začátkem postupně přicházejí kolegové a kolegyně, první postarší francouzská fotografka evidentně poprvé na Lize mistrů s 328mi dotazy jak to chodí v jejím rodném jazyce,z doslechu jsou přítomni fotografové z Austrálie, USA a další napříč Evropou.

Přesně v 18.00 dostávám vše potřebné, utíkám na stadion, u vstupu pro média je podrobně prohlédnut fotobatoh, dostávám přívěšek „kontrolován“ vyzvedávám na jméno a novinářský průkaz fotovestu, přívěšek na ruku pro vstup do tiskového střediska s možností občerstvení,nařízenou roušku pro možný pohyb po tiskáči a pohyb před střídačkami (nařízení UEFA), vstup na stadion kde vybírám nejlepší fotopozici, nechávám na místě fototechniku a mažu do tiskáče zabrat místo na sezení než ostatní kolegové, kolegyně a televizní štáby z celého světa přijdou pracovat, posedět a občerstvit se.

3

-místo k vyzvednutí akreditací

4

kolegové fotografové 3 hodiny před utkáním

20

QR kód opravňující ke vstupu na stadion a do tiskáče

19

parkovací karta

5

vyprodáno, zájem o vstupenky je obrovský

Na stadionu

Pokaždé když vstoupím na plochu tak velkého a krásného, barevného a moderního fotbalového stánku, padne mi brada, jednoduše zážitek.

Divák u televize nevidí připravující se televizní štáby na předzápasové vysílání, rozhovory s fotbalovými legendami,veškeré přípravy,příchod fotbalistů v civilu na prohlídku zatravněné plochy a člověk je překvapen, jací mladíci jsou ti kteří hrají za Barcelonu velký fotbal.

7

na střídačkách

13

uvnitř stadionu

1

Allianz arena v barvách

2

prázdný stadion před utkáním

6

fotovesta,parkovací karta a náramek opravňující ke vstupu do tisk.střediska a občerstvení

9

Ke strojům

O tom, jak se pokaždé těším do tiskáče s možností bohatého občerstvení psát nebudu, je to jednoduše „top“ i když je vidět, že i na Bayernu se šetří,jídlo před očima nepřipravují 4 kuchaři, ale už jen dva, příprava jídel už neprobíhá na dlouhých stolech do tvaru „L“ ale už jen na jednom dlouhém stole ve tvaru„I“ 🙂 výběr jídel není už od steaků po vegetariánská jídla, jednoduše je na výběr ze třech jídel a X druhů nealko nápojů …

Po občerstvení usedám na své fotomísto a sleduji předzápasové dění, první příchody natěšených fanoušků, rozcvičování fotbalistů Barcelony, přípravy kolegů okolo sebe, chystám fototechniku, vyhlížím a zabírám pozici na týmovou fotku Barcelony.

16   14

příprava televizních stanic před utkáním

15

zvuková zkouška před vysíláním

17

dánská brankářská  legenda Peter Schmeichel,dlouholetá opora Manchestru United a já

8

příprava jídla pro novináře, tel.štáby, fotografy

10

jednoduchý kávovar pro všechny

11

před výdejem

12

moje dietka

18

v poločase,jsem bral dva, co kdyby přišel známej

Fotím

Ač jsem si zabral nejlepší místo, souboje v prvním poločase se odehrávají uprostřed nebo více u vzdálenější branky Bayernu, fotbalisté jsou ke mně zády,nemám z fotek radost a přesto zůstávám na místě i do druhého poločasu v domění, že Barcelona přitlačí a ty hezké fotky nafotím v poločase druhém.

Ale … veškeré dění se odehrávalo opět na druhé straně včetně gólů, stále nemám „fotku dne“ jak říká můj kolega a kamarád a blíží se konec velkého zápasu ze kterého mám fotograficky velké h… ale zážitků mnoho …

Dokumentační fotky s popisem, jsou pořízené telefonem iPhone 13 Pro max, fotografie stadionu – zdroj Bayern Mnichov

a abych měl pomyslnou „fotočárku“ že jsem fotil Ligu mistrů a Barcelonu, tady je malý report z utkání